Canada Summer Games 2009

Monday, Aug. 17, Team NB results (09/08/17)

NB 1149

Aug. 17, 2009

SUMMERSIDE, P.E.I. (CNB) Following are Team New Brunswick results for Monday, Aug. 17, at the 2009 Canada Summer Games.

Diving (platform-Halifax)
Christian Zehmer (Saint John) was 27th with a score of 177.70

Kirsten MacDonald (Saint John) was 22nd with a score of 154.75

Rugby (TOS)

NB 10  IPE 5

NB Walker Blizzard (Saint John) with two minutes to play, Matt Auger (Quispamsis) 1st half 

 

NB 14  NE 10 (NB is 2-0)

NB Walker Blizzard, 2 pts convert by Stephen Bates (Kiersteadville), Stephen Smith (Quispamsis) 2 pts convert by Stephen Bates (NB led 14-5 and NS scored with two minutes to play. NB defence was strong in the last minutes)

Tennis (Victoria Park)

(Lynda Rogers-Rothesay sf, Mélika LeBlanc-Moncton sf, Gabrielle Surette-Dieppe et Natalie Murphy-Dieppe df, Alex Lavoie-Moncton et Daniel Blake-Hampton dm, Patrick Haché-Beresford sm, Callum Stewart-Quispamsis sm)

 

NB lost 5-1 to NS

Callum Stewart lost 6-0 and 6-0

Patrick Haché lost 6-0 and 6-1

Mélika LeBlanc lost 6-3 and 6-2

Lynda Rogers lost 6-1 and 6-4

Blake and Lavoie won 6-4 and 6-4

Surette and Murphy lost 6-0 and 6-2

 

NB won 6-0 against Yukon

Callum Stewart won 6-4 and 7-6

Patrick Haché won 6-1 and 6-0

Mélika LeBlanc won 6-0 and 6-0 (by default)

Lynda Rogers won 6-0 and 6-0 (by default)

Blake and Lavoie won 6-0 and 6-0 (by default)

Surette and Murphy won 6-0 and 6-0 (by default)

Rowing (Southwest River)

Mike Craig (Saint John) single sculls was 4th in preliminaries with a time of 4:53,07 and 4th in repêchage in 4:23.02 and advances to final Thursday

Keegan Drummond (Quispamsis) and Greg Thériault (Rothesay) men's pair won their heat in 4:17.14 and advance to finals Thursday

Michelle Roy (Fredericton), Jennifer Johnston (Saint John), Erica Gagnon (Quispamsis), Laura Corscadden (Fredericton), Laura Simonds (Saint John), Ellen Langley (Halifax) Jess Seguin (Beaverdam), Maggie MacVey (Passekeag) and Danielle Caravan women 8 were second in preliminaries and advance to repêchage Monday evening.

Softball (VIV Field)
NB 8  NFL 2

NFL  200 000 0  2  7  4

NB    242 000 X  8  11 1

WP Alecia O'Brien (Saint John)

NB Katie Carr

 

NB v. BC in the evening

Cycling (Brookdale Park-Mountain Bike)
Jean-Richard Cormier (Dieppe) 10th in 1:51;47; Denis Hébert (Moncton) 2t,  Pat Mulherin (Durham Bridge) 2t,  et Justin Thériault (Hanwell) 1t

Jessica Dahn (Fredericton) was 13th in a time of 1:37.45, Natalie Cormier (Fredericton), 2t.

Sailing (Yacht Club) (No results yet)
Tom Nicholson (Saint John) laser, Catherine Richards (Saint John) radial, Meredith Evans (Rothesay) and Erin Moir (Rothesay) 29er, and Kelvin Galliland (Rothesay) and Alex Black (Rothesay) 29er.

Soccer (women) (CUP)
NB 1 CB 4 (NB is 0-1)

NB Olivia Jennings (Bathurst)

Beach volleyball (CUP)

Ryley Boldon (Fredericton), Kyle Blanchard (Saint John)

NB 2  NS 0 (mens) (NB 2-0)

NB 21   23

NS 14   20

 

NB 2 SK 1 (female)

NB  16 21 15

SK  21 14 07

 

NB 2 NWT 0 (female) (NB is 2-0)

Jill Blanchard (Saint John) and Hilary Cummings (Sussex)

NB     21   21

NWT 16  08

Basketball  (CUP) in the evening

NB v. BC (women)

NB v. BC (men)

09/08/17