Canada Summer Games 2009

Thursday, Aug. 20, Team NB results (09/08/20)

NB 1174

Aug. 20, 2009

SUMMERSIDE, P.E.I. (CNB) Following are Team New Brunswick results for Thursday, Aug. 20, at the 2009 Canada Games.

Rugby (TOS) (N.B. battles for 5th position)

N.B. 10 Sask. 17

Alex Locke (try)

Stephen Bates (convert)

 

N.B. 17 Que. 7

N.B. Alex Locke (Hampton) 5, Stephen Smith 5 (Quispamsis), and Stephen Bates 7 (Kiersteadville).

Cycling (Road Race)
Jessica Dahn (Fredericton) 32nd 1t was overlapped by the leader; Natalie Cormier (Fredericton) did not finish; Julia Cormier (Hanwell) 39th 2t was overlapped by the leader; Emily Nickerson (Fredericton) 38th 2t, was overlapped by the leader; Elizabeth Russell (Fredericton) 37th 2t was overlapped by the leader.

Softball (VIV Field)
N.B.  0  Que.  12

Que.  123 45  12  12  0

N.B.  000 00  0    0   9

LP Samantha DeBortoli

Rowing
Mike Craig (Saint John) skiff men, finished 6th in final in a time of 5:15:48.

Keegan Drummond (Quispamsis) and Greg Thériault (Rothesay) won the silver medal with a second-place finish in a time of 4:28:59.

Michelle Roy (Fredericton), Jennifer Johnston (Saint John), Erica Gagnon (Quispamsis), Laura Corscadden (Fredericton), Laura Simonds (Saint John), Ellen Langley (Halifax) Jess Seguin (Beaverdam), Maggie MacVey (Passekeag) and Danielle Caravan (Beaverdam) won the women-8 consolation final in a time of 4:26,73 for seventh place.

Sailing (Yacht Club)
Tom Nicholson (Saint John) laser finished 5th overall; Catherine Richards (Saint John) radial finished 6th overall, Meredith Evans (Rothesay) and Erin Moir (Rothesay) 29er finished 8th, and Kelvin Galliland (Rothesay) and Alex Black (Rothesay) 29er finished 9th overall.

Beach volleyball (CUP)

N.B. 0 Man. 2 quarter final

N.B. 13  17

Man. 21 21

 

N.B. 0 Man. 2 (women) quarter final

N.B. 14  18

Man. 21  21

Basketball  (CUP)

N.B. 78 Sask. 63 (male)

N.B. Dylan Rogers (Moncton) 9, Alexandre Robichaud (Bathurst) 4, Sean DeWinter (Sussex) 9, Jordan Irvine (Riceville) 23, Adam Spurrell (Quispamsis) 4, Jeffrey O'Donnell (New Maryland) 13, Nathan Mazurkiewick (Fredericton) 7, Étienne Haché (Fredericton) 3, Stefan Bielecki (Fredericton) 4, Peter Esson (Hanwell) 2.

Wrestling (team competitions)
N.B. 7  Sask. 5

-50 kg Corey Boudreau (Moncton) won 5-0

-54 kg Jean-François Godin (Beresford) won 3-0

-100 kg Andrew Harris (Oromocto) won 3-1

-63 kg Trent Moses (St. Stephen)  won 5-0

-76 kg Pierre-Philippe Ouellette (Beresford) won 5-0

-85 kg Mitch Player (Geary) lost 3-1

-58 kg Andy Sandford (Fredericton Junction) won 3-1

-69 kg Cody Saulis (Oromocto) won 3-1

- 46 kg Keith Shaw (Rothesay) lost 4-0

-115 kg Jason Simmons (Geary) lost 5-0

-42 kg Bobby Simmons (Geary) lost 4-1

 

N.B. 8 P.E.I. 4

-50 kg Corey Boudreau (Moncton) won 3-1

-54 kg Jean-François Godin (Beresford) lost 3-1

-100 kg Andrew Harris (Oromocto) won 5-0

-63 kg Trent Moses (St. Stephen)  lost 5-0

-76 kg Pierre-Philippe Ouellette (Beresford) won 4-0

-85 kg Mitch Player (Geary) won by default

-58 kg Andy Sandford (Fredericton Junction) won 3-1

-69 kg Cody Saulis (Oromocto) lost 5-0

- 46 kg Keith Shaw (Rothesay) won 5-0

-115 kg Jason Simmons (Geary) won by default

-42 kg Bobby Simmons (Geary) won by default

Diving (Cari Centre -- Charlottetown)
1m female Kirsten MacDonald (Saint John) 25th place with 144.50 points.

3m male Christian Zehmer (Saint John) 25th place with 186.75 points.

Soccer
N.B. 3 N.W.T. 0

N.B. Olivia Jennings ( Bathurst) 2 goals, and Janelle Brine (Shediac) 1 goal.

09/08/20