Canada Summer Games 2009

Wednesday, Aug. 26, Team NB schedule (09/08/25)

NB 1212

Aug. 25, 2009

SUMMERSIDE, P.E.I. (CNB) – Following is Team New Brunswick schedule for Wednesday, Aug. 26, at the 2009 Canada Games.

Athletics

No competitions

 

Baseball

10 a.m. – NB vs NFL (Stratford)

 

Women's volleyball

12 noon – NB v YT

6 p.m. – NB v PEI

 

Men's volleyball

4 p.m. – NB v PEI

 

Golf (Brudenell)

Jennifer Richard (Rothesay), Morgan Matchett (Miramichi), Jennifer Whelan (Rothesay), Justin Richard (Dieppe), Kyle Blaquière (Fredericton), Alex Robichaud (Inkerman)

8:30 a.m. – men's team competitions

10:30 a.m. – women's team competitions

Wrestling (Montague)

Jolaine Amos (Moncton), Jenna Betts (Bass River), Allyssa Cleaves (St. Stephen), Megan Getchell (Crocker Hill), Becca Girvan (Geary), Valérie Godin (Beresford), Sarah-Ann Grandisson (Campbellton), Amila Landry-Darismé (Campbellton), Kelsey MacDonald (Kouchibouguac), Valérie Ouellette (Campbellton)

9 a.m. – NB v NS

7 p.m. – NB v AB

Soccer

11 a.m. – NB v SK (Montague)

Swimming

9:30 a.m. – women's 100 m backstroke –Marya-Lyn Peters (Sackville), Marie-Pier Daigle (Bathurst)

9:38 a.m. – men's 100 m backstroke – Rene Boudreau (Fredericton), Nicolas Mendoza (Bogota)

10:00 a.m. – women's 100 m backstroke SOC—Kate McFee (Sackville), Veronique LeBlanc (Memramcook)

10:09 a.m. – men's 100 m backstroke SOC – Jonathan Henry (Moncton), Scott Langille (Tide Head)

10:15 a.m. – women's 400 m freestyle –Danielle Merasty (Fredericton), Eryn Weldon (Moncton)

10:30 a.m. – men's 400 m freestyle – Mitchell Peters (Sackville), Tyler Berryman (Moncton)

10:42 a.m. – women's 200 m breaststroke –Leanne Roach (Riverview), Danielle Merasty (Fredericton)

10:55 a.m. – men's 200 m breaststroke – Simon Javidi (Bathurst)

11:08 a.m. – women's 50 m butterfly – Kait Young (Fredericton), Monica MacDonald (Fredericton)

11:14 a.m. – men's 50 m butterfly – Louis Savoie (Dieppe), Mitchell Peters (Sackville)

8:20 p.m. – women's 4 x 100 m freestyle relay – Danielle Merasty (Fredericton), Jen Acheson (St-Stephen) Marya-Lyn Peters (Sackville), Eryn Weldon (Fredericton)

8:30 p.m. – men's 4x100 m freeestyle relay – Mitchell Peters (Sackville), Nicolas Mendoza (Bogota), Dylan Wooley-Barry (Sackville) and Rene Boudreau (Fredericton)

Canoe-kayak

8:35 a.m. – 1,000 m K-1 m – Mike Andrew (Rothesay)

9:10 a.m. – 1,000 m K-1 w – Jillian Clark (Rothesay)

9:45 a.m. – 1,000 m K-2 m – John Runcie (Quispamsis), Sean Wells (Quispamsis)

10:20 a.m. – 1,000 m K-2 w – Emily Benson (Saint John), Jillian Clark (Rothesay)

10:55 a.m. – 1,000 m K-4 m – Mike Andrew (Rothesay), Tim Flood (Rothesay), John Runcie (Quispamsis) and Sean Wells (Quispamsis)

2:05 p.m. – final 1,000 m K-1 m 

2:40 p.m. – final 1,000 m K-1 w

3:10 p.m. – final 1,000 m K-2 m

3:45 p.m. – final 1,000 m K-2 w

4:20 p.m. – final 1,000 m K-4 m

09/08/25