Canada Summer Games 2009

Thursday, Aug. 27, Team NB schedule (09/08/26)

NB 1220

Aug. 26, 2009

SUMMERSIDE, P.E.I. (CNB) – Following is Team New Brunswick schedule for Thursday, Aug. 27, at the 2009 Canada Games.

Canoe-kayak

8:30 a.m. – 2,000 m K-1 f – Jillian Clark (Rothesay)

9:20 a.m. – 2,000 m K-1 – Daniel Flood (Rothesay)

2 p.m. – 2,000 m K-2 F – Jillian Clark and Emily Benson (Saint John)

2:40 p.m. – 2,000 m K-2 H – Tim Flood (Rothesay) and Mike Andrew (Rothesay)

 

Swimming

9:30 a.m. – women's 200 m freestyle – Danielle Merasty (Fredericton), Eryn Weldon (Moncton)

9:41 a.m. – men's 200 m freestyle – Mitchell Peters (Sackville), Tyler Berryman (Moncton)

9:50 a.m. – women's 100 breaststroke – Danielle Losier (Fredericton), Leanne Roach (Riverview)

9:59 a.m. – men's 100 breaststroke – Louis Savoie (Dieppe), Simon Javidi (Bathurst)

10:24 a.m. – women's 200 backstroke – Marie-Pier Daigle (Bathurst), Marya –Lyn Peters (Sackville)

10:36 a.m. – men's 200 backstroke – Rene Boudreau (Fredericton), Dylan Wooley-Barry (Sackville)

10:45 a.m. – women's 50 m backstroke SOC – Kate McFee (Sackville), Veronique LeBlanc (Memramcook)

10:53 a.m. – men's 50 m backstroke SOC – Jonathan Henry (Moncton), Scott Langille (Tide Head)

11:00 a.m. – women's 100 metre butterfly – Kait Young (Fredericton), Monica MacDonald (Fredericton)

11:08 a.m. – men's 100 metre butterfly – Rene Boudreau (Fredericton), Louis Savoie (Dieppe)

8:13 p.m. – women's 4 X50 medley relay – Marya-Lyn Peters (Sackville), Danielle Losier (Fredericton), Kait Young (Fredericton), Monica MacDonald (Fredericton) or Danielle Merasty (Fredericton)

8:21 p.m. – men's 4X50 medley relay – Rene Boudreau (Fredericton), Simon Javidi (Bathurst), Louis Savoie (Dieppe) and Mitchell Peters (Sackville)

Track and field

12 noon – 200 m Special Olympics - Heats W

12 noon – Discus  W – Jessica Chamberland (Moncton)

12:15 p.m. – Triple Jump W Sarah Miller (Grand Digue)

12:20 p.m. – 200 m Heats (W)  Sarah Myatt (Fredericton)

12:40 p.m. – 200 m Special Olympics  (Heats) M

1 p.m. – 200 m (Heats) M  Jason Bouchard (Oromocto) 

1:30 p.m. – Heptathlon – 100 m Hurdles  W Samantha MacDonald (Miramichi)

1:50 p.m. – 400 m Wheelchair (Heats) W

2 p.m. – 400 m Wheelchair (Heats) M

2 p.m. – Long Jump – Qualifying  A and B M. Pierre Landry (Saint-Louis-de-Kent) and Mickael Knowles (Beresford)

2:15 p.m. – Hammer (Final) W

2:20 p.m. – 400 m Hurdles  (Qualifying) W – Robbi Daley (Fredericton)

2:20 p.m. – Heptathlon – High Jump  W/F Samantha MacDonald (Miramichi)

2:30 p.m. – 400 m Hurdles (Qualifying) M – Chris Robertson

3 p.m. – 2,000 m Steeplechase (Final) W

3:35 p.m. – 3,000 m Steeplechase (Final) M. Dave McBrown (Island View) and Ryan Cassidy (Grande-Digue)

4:15 p.m. – Discus  (Final) M Stéphane Lavoie

4:15 p.m. – 1,500 m Wheelchair (Final) W

4:30 p.m. – Heptathlon – Shot Put Samantha MacDonald (Miramichi)

4:35 p.m. – 1,500 m Wheelchair (Final) M

4:55 p.m. – 200 m Special Olympics (Final B) (W)

5:05 p.m. – 200 m (Final B) W

5:10 p.m. – 200 m Special Olympics (Final A) (W)

5:20 p.m. – 200 m (Final A) W

5:25 p.m. – 200 m Special Olympics (Final B (M)

5:30 p.m. – 200 m (Final B) M

5:40 p.m. – 200 m Special Olympics (Final A) (M)

5:40 p.m. – High Jump (Final) (W) Stéphanie Doiron (Colette)

5:45 p.m. – 200 m (Final A) M

5:50 p.m. – Heptathlon – 200 m Samantha MacDonald (Miramichi)

6 p.m. – 800 m (Final B) W Lydia Renée Frost (Bocabec)

6:10 p.m. – 800 m (Final A) W Nadine Frost (Bocabec)

6:15 p.m. – Javelin  (Final) W  Alex Black (Yoho Lake) and Lindsay Gauvin (Big River)

6:20 p.m. – 800 m (Final B) M

6:30 p.m. – 800 m (Final A) M Jean-Marc Doiron (Colette)

6:45 p.m. – 4 X 400 Relay (Heats) W

7:10 p.m. – 4 x 400 Relay  (Heats) M

 

Golf
8:10 a.m. – Morgan Matchett (Miramichi)

8:20 a.m. – Jennifer Armstrong (Rothesay)

8:30 a.m. – Jennifer Whelan (Rothesay)

10 a.m. – Alex Robichaud (Inkerman)

10:20 a.m. – Kyle Blaquier (Fredericton)

10:30 a.m. – Justin Richard (Dieppe)

 

Soccer (Montague)

4 p.m. – NB v QC

 

Men's volleyball
6 p.m. – NB v NFL

Women's volleyball

8 p.m. – NB vs NFL or YK

Baseball

No game today, NB plays BC at 10 a.m. on Friday for 5th position

Wrestling (Montague team competitions)

9 a.m. – NB v BC

1 p.m. – NB v QC

5 p.m. – placing round

7 p.m. – medal round

09/08/26