Canada Summer Games 2009

Friday, Aug. 28, Team NB schedule (09/08/27)

NB 1226

Aug. 27, 2009

SUMMERSIDE, P.E.I. (CNB) Following is Team New Brunswick schedule for Friday, Aug. 28, at the 2009 Canada Games.

Baseball

10 a.m. NB v SK (5th position)

 

Canoe-kayak

9:35 a.m. 200 m K-1 Tim Flood

10:10 a.m. 200 m K-1 Emily Benson

10:45 a.m.  200 m K-2 John Runcie and Tim Flood

11:15 a.m. 200 m K-2 Emily Benson and Jillian Clark

2 p.m. 200 m final K-1 men

2:35 p.m. final 200 m K-1 women

3:10 p.m. final K-2 men

3:45 p.m. final 200 m K-2 men

Golf (individual competitions)

8:20 a.m. Jennifer Armstrong (Rothesay)

9:10 a.m. Justin Richard (Dieppe)

 

Soccer (UPEI)

2:30 p.m. NB v BC

Volleyball women (7th position)

6 p.m. NB v BC

Volleyball men (9th position)

12 noon NB v PEI

Athletics

1 p.m. 4 X 100 m W B Final

1 p.m. Javelin M - Caleb Jones

1:10 p.m. 4 X 100 m W A Final

1:20 p.m. 4 X 100 m M B Final

1:30 p.m. 4 X 100 m M A Final

1:30 p.m. Heptathlon Long Jump Samantha MacDonald (Miramichi)

1:45 p.m.  400 m Hurdles W B Final

1:50 p.m. 400 m Hurdles W A Final

2:05 p.m. 400 m Hurdles M B Final

2:10 p.m. 400 m Hurdles M A Final

2:30 p.m. 400 m Wheelchair W B Final

2:40 p.m. 400 m Wheelchair W A Final

2:50 p.m. 400 m Wheelchair M B Final

3 p.m. 400 m Wheelchair M A Final Cory MacIntosh

3:30 p.m. Heptathlon W Javelin Samantha MacDonald (Miramichi)

3:45 p.m. Triple Jump W Final

4:15 p.m. Pole Vault M Final

4:30 p.m. 1,500 m W A Final

4:30 p.m. Shot Put M Final Simon Audet (Campbellton)

4:45 p.m.  1,500 m M A Final

5 p.m. Long Jump M Final Pierre Landry (Saint-Louis-de-Kent) and Michael Knowles (Beresford)

5 p.m. Heptathlon W 800 M Samantha MacDonald (Miramichi)

Swimming

9:30 a.m. 50 m back Marya Peters (Sackville), Marie-Pier Daigle (Bathurst)

9 :39 a.m. 50 m back René Boudreau (Fredericton), Mitchell Peters (Sackville), Nicholas Mendoza (Bogota)

10 a.m. 50 m free Kate McFee (Sackville), Véronique LeBlanc (Memramcook)

10:09 a.m. Jonathan Henry (Moncton), Scott Langille (Tide Head)

10:15 a.m. 200 m medley Eryn Weldon (Moncton), Danielle Losier (Fredericton)

10:27 a.m. Tyler Berryman (Moncton), Dylan Wooley Berry (Sackvile)

11:18 a.m. 50 m free Danielle Merasty (Fredericton), Danielle Losier

11:27 a.m. Mitchell Peters, Dyland Wooley Berry

9 p.m. relay 4 X 100 m medley women

9:07 p.m. relay 4 X 100 m medley men

Wrestling

10 a.m. (individual competitions) semi-final

4 p.m. medal matches

-40 kg Valérie Godin (Beresford)

-43 kg Valérie Ouellette  (Campbellton)

-49 kg Allyssa Cleaves (St. Stephen)

-56 kg Megan Getchell (Crocker Hill)

-60 kg Jolaine Amos (Moncton)

09/08/27