Canada Summer Games 2009

Thursday evening, Aug. 27, Team NB results (09/08/27)

NB 1227

Aug. 27, 2009

SUMMERSIDE, P.E.I. (CNB) Following are Team New Brunswick results for Thursday evening, Aug. 27, at the 2009 Canada Games.

Track and field

Discus  W Liz MacDonald 10th with 33.28 m; Britanny Colpitts (Colpitts Settlement) 12th with 29.89 m

Triple Jump W Sarah Miller (Grand Digue) 6th with 10.58 m; Pascale Ouellette 6th with 10.27 m

200 m Heats (W)  Sarah Myatt (Fredericton) 18th in 26.62; Allyson Howatt (Fredericton) 15th in 26.76

200 m Special Olympics  (Heats) M Alex Richard 18th in 33.43

200 m (Heats) M  Jason Bouchard (Oromocto) 11th in 22.97; Adam Gaudes (Fredericton) 15th in 22.75

Heptathlon W Samantha MacDonald (Miramichi), 11th after one day of competitions, 13thin hurdles, 7th in long jump, 13th in shot put and 11th in 200 m

400 m Wheelchair (Heats) w Veronica Coombes (Shediac Cape)  11th in 2:13.81; Abigail Melanson (Dieppe) 9th in 1:59.58

400 m Wheelchair (Heats) m Corey MacIntosh (Seaside) 3rd in 1:14.61 and Hugo St-Pierre (Moncton) 7th in 1:27.97

Long Jump Qualifying  Pierre Landry (Saint-Louis-de-Kent) 6.92 m and Michael Knowles (Beresford) 6.67 m

400 m Hurdles  (Qualifying) W Robbi Daley (Fredericton) 8th in 1:11.33

400 m Hurdles (Qualifying) M Chris Robertson (Gatineau) 7th in 1:01.90

2,000 m Steeplechase (Final) W Jocelyn Lockhart (Bristol) 9th in 7:16.70

3,000 m Steeplechase (Final) M  Dave Mc Brown (Island View)  15th in 10:21.80 and Ryan Cassidy (Grande-Digue) 7th in 9:38.54

Discus (Final) M Stéphane Lavoie (Moncton) 15th in 32.71 m, Chris Robertson 11th in 38.15

Discus (final) W  Liz MacDonald (Oromocto) 10th in 33.28 m, Brittany Colpitts 12th in 29.89 m

200 m Special Olympics (Final B (M) Alex Richard 18th in 33.43, Luc Richard disqualified

High Jump (Final) (W) Samantha MacDonald 13th with 1.55 m

800 m (Final B) W Lydia Renée Frost (Bocabec) 13th in 2:15.64

800 m (Final A) W Nadine Frost (Bocabec) 7th in 2:13.88

Javelin  (Final) W  Alex Black (Yoho Lake) 10th with 36.03 m and Lindsay Gauvin (Big River) 9th with 36.93 m

800 m (Final A) M Jean-Marc Doiron (Collette) 8th in 1:56.08; Mike Jacobs (Fredericton) 18th in 2:01.51

4 X 400 m Relay (Heats) W Morgan Hawkes, Geneviève Lalonde, Sarah Myatt and Grace Annear 3rd in 4:02.77

4 X 400 m Relay (Heats) M Alex Stuart, Olivier Babineau, David Wong and Alex Coholan 3rd in 3:31.45.

09/08/27