News Release

2003 Canada Winter Games

Curlers win silver; bronze for judo – March 7 (03/03/07)

NB 228

March 7, 2003

BATHURST-CAMPBELLTON (CNB) – The New Brunswick men’s curling team won silver and the men’s judo team won bronze during this last full day of action at the Canada Winter Games.  The Danny Sherrard rink lost 9-8 to Saskatchewan in the men’s curling final, to take silver tonight at the Bathurst Curling Club.  The game went down to the wire with Saskatchewan scoring two with the hammer in the 10th end.  The men’s judo team won a bronze medal defeating British Columbia at École Polyvalente Roland-Pépin in Campbellton.

The New Brunswick men’s curling team

Following are Team NB’s results for Friday, March 7, at the 2003 Canada Winter Games. 

Alpine Ski

Women’s Giant Slalom - Nicole Laughlin (Ammon) finished 24th with a total time of 1:25.56 over two runs; Lindsey Smith (Moncton) finished 26th with a time of 1:26.04; Karen Lenehan (Upper Kingsclear) was 27th with a time of 1:26.11; Brittany Godin (Darlington) was 30th with a time of 1:26.99; and Amanda Price (Keswick Ridge) was 33rd with a time of 1:28.23.

Men’s Giant Slalom - Vincent Coates (Millbrook) finished 9th with a total time of 1:24.50 over two runs; Tyson Othberg (Summerfield) finished 24th with a time of 1:28.14; Blake Lovely (Fredericton) finished 29th with a time of 1:30.60; James Willis (Fredericton) finished 31st with a time of 1:30.72; Stéfan Cyr (Edmundston) finished 32nd with a time of 1:31.36.

Archery

Compound bow team competition – Pierre-Luc Cyr (Edmundston), Dominique Frenette (Rivière-Verte) lost 158-168 to Quebec in the quarter final.

Biathlon

Junior Men’s 3X7.5km relay – Patrick Côté (Grand Falls), René Bérubé (Charlo), Josh Goddard (Gagetown) finished 6th with a time of 1:38.53.

Junior women’s 3X6km relay – Jeannine Beattie (Charlo), Mylène Moreau (Drummond), Lindsay Fortner (Hanwell) finished 7th with a time of 1:42:55

Curling - Danny Sherrard (Quispamsis), Jared Bezanson (Rothesay), Chris Bessey (Quispamsis), Ryan Sherrard (Quispamsis)

Alberta                         2010200000      5                 

New Brunswick           0101011121      8      

NB came back from a 2-5 deficit to win the semi-final.

New Brunswick            0201021020    8

Saskatchewan              1020200202    9

NB wins the silver medal.

Women’s hockey

New Brunswick 2, Newfoundland and Labrador 3

Scorers for New Brunswick:  Sara O’Toole (Burton) had a goal and an assist.  Chelsea Gilbert (Fredericton) had 1 goal and Natalie Harvey (Fredericton) had an assist.  NB finishes in 10th place.

Judo

Men’s Team competition – Bruno Bonenfant (Rivière-Verte), André-Pierre Bossé (Saint-Jacques), Stephen Breen (Saint John), Drew Chenier (Saint John), André Lessard (Fredericton), Christian Martin (Edmundston), Maniel Thibodeau (Rivière-Verte), Joey Tobin (Clair) won their first match against Newfoundland and Labrador; won their second match when Alberta forteited and defeated British Columbia for the bronze medal with a score of 5-4.

Women’s team competition – Lisa Deveaux (Geary), Monica Coulombe (Kedgwick), Émilie Fortin (Saint-Quentin), Myriam Fortin (Saint-Quentin), Myriam Lamarche (Saint-Quentin), Tracy Lamarche (Saint-Quentin), Sarah Mayberry (Rothesay), Amy Merry (Quispamsis) lost their first match to Quebec and were elimated.

Shooting

Men’s team air rifle – Maxime Fournier (Hanwell) and Nicholas LeBlanc (Shédiac) finished 7th with a score of 1058.  Both shot personal bests.

Women’s team air rifle – Airen Ernest (Gagetown) and Ashley Goddard (Gagetown) finished 8th with a score of 683.

Synchronized swimming

Duet finals – Jennifer Beaumont (Memramcook) and Jennifer Meloche (Moncton) finished 5th in the consolation final and 16th overall; Lesley Pate (Saint John) and Stéphanie Landry (Saint John) finished 7th overall.

Team finals - Stephanie Bartlett (Fredericton), Beaumont, Katie Cox (Quispamsis), Landry, Marie-Andrée Mallet (Moncton), Meloche, Robin Nelson (Moncton), Pate, Amy Ramsay (Quispamsis) finished sixth with a score of 72.038.

Table tennis

Under-17 women’s singles - Trina Du (Fredericton) lost 0-3 to Marissa Pointon (Manitoba), lost 0-3 to Katherine Roussy (Quebec); and played her final match against teammate Jessica White (Bathurst), winning 3-2.  White lost to Lindy DeCoste (Nova Scotia) 1-3 and Victoria Wong (Ontario) 0-3, before facing Du.  Du finishes 19th and White 20th.

Under-17 men’s singles - Bruno-Pierre Haché (Lamèque) lost 0-3 to Gregory Todd (Prince Edward Island), lost 0-3 to Alfred Chan (Ontario) and finishes in 19th place; Pascal Frenette (Robertville) defeated Kyle Forrester (Prince Edward Island) 3-1; lost 0-3 to Davin Chong (Alberta), defeated Chad Isenor (Nova Scotia) and finished in 13th .

Under-14 women’s singles - Jassy Meng (Fredericton) won 3-0 against Wendy Nie (Fredericton).  Meng finishes 15th and Nie 16th .

Under-14 men’s singles - Jamie Xu (Fredericton) won 3-0 against Jean-François Cormier (Dieppe).  Xu finishes 13th and Cormier finishes 14th.

2003/03/07

EDITOR’S NOTE :  For more information contact Normand A. Léger at 506-753-9944 or via email at newbrunswick@2003jcg.ca.

2003-03-07